Historie

Zimní stadion s umělou ledovou plochou byl otevřen na bývalém Dobytčím trhu 11. února 1950. O rok později Plzeň postoupila do první ligy. Rekordní návštěvy se plzeňský stadion, ještě nekrytý, dočkal při prvním mezinárodním utkání, na západ Čech přijel AIK Stockholm. Za mantinely se tísnilo neuvěřitelných 14 000 diváků! A Plzeň před ohromným davem příznivců porazila Švédy 6:2.

I v souvislosti s děním na probíhajícím mistrovství světa je dobré vzpomenout na událost z ledna 1955. Od sedmi hodin večer se měl uskutečnit duel s Českými Budějovicemi, ovšem volné bruslení do čtyř hodin znemožnilo přípravu ledové plochy. Místo pevné formy nabírala ledová plocha stále jasnější podobu rybníku a šest tisíc fanoušků odešlo domů zklamaných, zápas byl odložen. Plzeň si nezvládnutím přípravy ledové plochy uřízla pořádnou ostudu, ovšem již v roce 1955.

ukazatel
Ukazatel

Stadion býval pravidelně vydatně zaplněn, návštěvy atakující či přesahující počet 10 000 nebyly rozhodně výjimkou. V roce 1966 Plzeň prožívala hokejový útlum a nutná byla změna. Rekonstrukce se dočkalo nejen mužstvo, ale i stadion. Po tři roky probíhaly práce na stadionu, přechodně snížena byla divácká kapacita, ročník 1967-68 byli Plzeňáci nuceni dokonce sehrát mimo město. Zápasy se odehrály buď na hřišti soupeře nebo na kladenském ledě, v Plzni se pouze trénovalo. V následujícím ročníku již stadion měl svoji střechu, ovšem zatím provizorně zavěšenu na lanech. V roce 1969 se Plzeňáci konečně dočkali, sehráli první ligový zápas na svém krytém stadionu!

trubky
Trubky

Za čtyři roky se renovace dočkala i hrací plocha. Staré trubky byly nahrazeny novými, místo chladící směsi solanky v nich proudil čpavek. Koncem roku 1973 započaly práce na vedlejší ledové ploše. Pořádně zabrat dostal vnitřek stadionu za necelých 20 let, v často vzpomínaném roce 1992. Oslavy postupu do finále skončily požárem, který zaplnil stadion hustým dýmem. Plzeňská veřejnost si ale finále na svém stadionu nechtěla nechat ujít. Na bleskové opravě stadionu se podíleli dobrovolníci, s bezplatnou pomocí přispěchaly firmy spjaté s regionem a nakonec se přeci jen hrálo.

Postupem let začaly mít nad místy k stání převahu místa k sezení. S tím docházelo ke snižování kapacity. Jestliže se na finále s Trenčínem tísnilo na stadionu ke kolem 12 tisíc diváků, o osm let později na semifinále se Vsetínem již „jen“ 8 700. Trend pokračuje až do současnosti. Před loňskou sezónou prošel stadion rozsáhlou rekonstrukcí jak uvnitř stadionu, tak navenek. Dokončena byla také vedlejší ledová plocha, vybudováno přilehlé parkoviště, pod střechou stadionu visí multimediální kostka.

tribuny
Tribuny

Zmodernizovaný stadion hostil poprvé v historii vrcholný světový turnaj, mistrovství světa hráčů do 18 let. V průběhu turnaje schválili městští radní změnu názvu stadion na „ČEZ Aréna“. Klub komerčním využitím názvu získal vítané finanční prostředky, energetický gigant posílil klubový rozpočet o celkem 9 miliónů korun v následujících třech letech. Smlouva se poté i prodloužila, navíc byl vybudován před halou moderní fanshop, diváci vidí hokej i v utorbách stadionu díky plazmovým televizím. Další, veliká je vně Arény, slouží k informovanosti kolemjdoucích a k propagaci sponzorů. Pro atraktivnost zápasů byla zúžena hrací plocha a pořízena i nová kostka.

Po necelých deseti letech skončila spolupráce s firmou ČEZ a došlo tak k dalšímu přejmenování plzeňského zimního stadionu, který dostal jméno Home Monitoring Aréna díky partnerství s firmou Biotronik. Home Monitoring je celosvětově rozšířený systém dálkového sledování pacientů se srdečními poruchami. Díky tomuto bezdrátovému systému má lékař kdykoli a odkudkoli přístup k informacím o stavu pacientova srdce.

V srpnu 2019 se po čtyřech let změnil název arény podle nového partnera na LOGSPEED CZ Aréna. Pod novým názvem se budou v hale znovu konat kulturní akce i hokejové zápasy, včetně zápasů české hokejové reprezentace.